Inwestycje, które chroni przed upadkiem ropy

dla rosyjskich inwestorów niedawno dostępnych Indii i w dwóch wersjach jednocześnie. Jej rynek w 2022 r. Wchodzi na szczyt najlepszych w dynamice, wyprzedzając Stany Zjednoczone i Chiny. Zobaczmy, co Indie są interesujące.

Główna alternatywa dla Chin

Indie ma 5-milionowe specjalistów IT (jest to główny zasób nowoczesnej produkcji), nieznacznie gorszy od Stanów Zjednoczonych i przed Chinami. W przeciwieństwie do PRC wzrost liczby ludności i gospodarki Indii nie kończy się: do 2035 r. Oczekuje się 1,5 miliarda ludzi, podwajając PKB do następujących 10 lat i parytet w Stanach Zjednoczonych do 2050 r. Indie były ściśle zintegrowane z społeczeństwem zachodnim, jedną trzecią dyrektorów Doliny Krzemowej i 10% szefów startupów na świecie – Indian opracowujących angielski. Po wyłączeniu Rosji z indeksów zajęły to Indie (jego rynek nie jest tak silnie regulowany jak w Chinach), w wyniku czego może uzyskać duży napływ kapitału zachodniego. Indie są trzecim importerem naftowym na świecie, jego gospodarka zależy od cen energii, zakup Indii jest doskonałym zabezpieczeniem przed możliwym upadkiem Brent i rosyjski przemysł naftowy.

Co wygląda na rynek Indii

, jakby zarówno największe giełdy w Bombaju. NSE (3,4 bln USD) – teraz szósty na świecie przez kapitalizację, wyprzedzając Hongkong. BSE (2,2 biliona dolarów) zbliża się do Londynu i Toronto, zamykając światową pierwszą 10. Całkowita wartość aktywów dwóch miejsc indyjskich (5,7 bln USD) jest porównywalna ze kapitalizacją giełdy w Szanghaju lub Tokio i 9 -krotności najbardziej rosyjskiego rynku akcji. Około 7,5 tysięcy firm handluje wszystkimi giełdami Indii (jest ich dziewięć w różnych stanach), ale to tylko 4% gospodarki Indie, to znaczy 96% przedsiębiorstw (według wagi w PKB) nie zostało jeszcze rozlecione. Małe i średnie przedsiębiorstwa dominują w giełdach Indii, a tylko około jedna czwarta wartości rynkowej rynku stanowi warunkowe wagi ciężkie (najwyższe 10 firm), co sprawia, że ​​jest szeroko zróżnicowana. Wśród inwestorów kilka dużych indyjskich firm i światowych marek jest stosunkowo znanych: Reliance, Infosys, Tata, Mahindra i Mahindra – ale ich wpływ na dynamikę rynku indyjskiego jest niewielki.

Jak zainwestować w Indiach

Wszystkie główne firmy Zwrócone jednocześnie na wymianie Bombaju (BSE) i krajowych (NSE). Licytacja odbywa się tylko w rupiach, więc zagraniczni gracze zabezpieczyli zakupy z pochodnymi dla dolara. To sprawiło, że Indie było największym rynkiem na świecie na świecie. Wśród indyjskich korporacji wtórna lista w Londynie i Nowym Jorku nie zakorzeniła się w rachunkach depozytowych (po przykładzie Rosji) lub rynkach offshore (po przykładzie Chin). Jednak w USA i na giełdzie Petersburga jest nadal handlowych w USA i na giełdzie Petersburga. Przeczytaj więcej o nich w recenzji.

ze względu na lokalne szczegóły W Indiach fundusze są bardziej poszukiwane niż kupowanie poszczególnych akcji. Całkowite aktywa funduszy wzajemnych (akcji) przekraczają 40 bilionów rupii (około 500 miliardów dolarów). Duże zachodnie dostawcy organizują dostęp do Indii za pośrednictwem funduszy Exchange Dollar (ETF).

Jaka jest różnica w Inda i EPI

Do niedawna możliwe było zainwestowanie w Indiach tylko na rynku OFF -ff lub wraz z innymi rynkami (poprzez wskaźniki krajów rozwijających się). W listopadzie licytacja z dwoma międzynarodowymi ETF rozpoczęła się jednocześnie, a teraz Indie można kupić maksymalnie Blisko cen w Bombaju.

Ishhares MSCI India ETF (IndA). Największy i płynny fundusz dla akcji indyjskich. Aktywa 4,5 miliarda USD, 100 milionów akcji w obiegu, każda kosztuje nieco ponad 40 USD, średnio 2,5 sztuki dziennie (ponad 100 milionów USD). Komisja zarządzania – 0,68% rocznie. WisdomTree India Rearings Fund (EPI). Drugi co do wielkości fundusz wymiany dla Indii. Aktywa wynoszą około 740 mln USD, około 23 mln akcji w obiegu po cenie nieco ponad 30 USD za sztukę, dzienny obrót dla nich w cenie pieniędzy około 10 mln USD. Komisja wynosi 0,84%.

Główna różnica między funduszami w głębokości dywersyfikacji. Pierwszy (IndA) ma nieco ponad 100 indyjskich firm w portfelu, druga (EPI) ma ponad 400, dlatego udział i wpływ dużych firm są różne (odpowiednio 75% w porównaniu z 58%).

W rezultacie Inda kładzie większy nacisk na technologię, a EPI – na ekstrakcję surowców. To z kolei wpływa na dynamikę funduszy. Inda rośnie szybciej w okresach rajdu, ale także bardziej spada na korektę rynku.

Wnioski

Indie – Rynek porównywalny w skali z Chinami, ale bardziej otwarty, z dużą przestrzenią do modernizacji i nie tylko Stabilnie rosnący. Rosyjski inwestor Indie są przede wszystkim interesujące jako zabezpieczenie przed upadkiem ropy, jego wskaźniki zależą od kosztów nośników energii. Kupowanie indyjskich wagi ciężkich nie ma wielkiego sensu, ponieważ setki małych i średnich firm dają główną dynamikę rynku. Najskuteczniejszym sposobem inwestowania w Indiach są obecnie fundusze wymiany Indii i EPI na giełdzie Petersburg. Różnią się od siebie pod względem wielkości aktywów (inna większa), szerokość portfela (EPI jest lepiej zróżnicowana) i prowizje (Inda jest trochę tańsza).

Zostaw odpowiedź