UBS oczekują wzrostu cen ropy Brent do 110 USD

W 2022 r. Średnia cena ropy marki referencyjnej Brent na rynku światowym wzrosła o około 42% – z 70,5 USD do 100 USD za baryłkę. Osiągnięta wartość stała się maksymalna w ciągu ostatnich dziewięciu lat. Jednocześnie cytaty wahały się w przedziale od 139 do 76 USD. Szwajcarskie UBS spodziewają się kontynuowania wzrostu cytatów w nadchodzącym roku. Przyczyny wzrostu cen pozostają takie same – jest to przekierowanie rosyjskich dostaw i przewlekły brak inwestycji w przemysł naftowy, pisze RBC. W drugiej połowie roku Brent wzrośnie o ponad 30% w porównaniu do Przy obecnych cenach, do 110 USD za baryłkę, oczekują w banku.

W W tym roku przywrócenie popytu w Chinach i ogólnie na rynkach rozwijających się przyczyni się do ożywienia na rynku. Zapotrzebowanie na ropę w Chinach przekroczy poziom Dopandemium 2019 i osiągnie rekordowy poziom w drugiej połowie 2023 r.

Ponadto produkcja ropy naftowej w Rosji w 2023 r. Powinna zmniejszyć się z powodu emarowania UE w celu dostarczania produktów naftowych i olejowych. Według prognozy wydobycie w krajach, które nie są uwzględnione w OPEC+ Około 1,3 miliona baryłek dziennie, co nie będzie w stanie zrekompensować wzrostu popytu. Jednocześnie rezerwy ropy w krajach OECD są na najniższym poziomie od 2004 r., A wolne zdolności będą nadal spadać, co będzie wymagało wyższych cen w celu utrzymania równowagi na rynku.

Globalny rynek ropy w przyszłym roku zachowa wysoką zmienność: ceny Brent zmieniają się w imponującym przedziale od 70 do 100 USD, średnia prognoza na rok wynosi około 90 USD na baryłkę, od ankiety Tass dla ekspertów. Ocena kosztów rosyjskich Ural w latach 2023–50-70 USD. Głównymi czynnikami wpływającymi na ceny będzie embargo na rosyjskie produkty naftowe i ropy naftowe, odkrycie Chin po ślusarzach, polityce OPEC+ i amerykańskich suplementach ich rezerw ropy.

Zostaw odpowiedź