Jakie udziały rosyjskie są korzystne słabe rubel. I wzajemnie

Pod koniec 2022 r. Koszt pary walutowej dolara / rubla przeszedł na 100 rubli. Taki ruch nie może zostać niezauważony na giełdzie. Rozumiemy, jakie firmy są korzystne słabe rubel, a co – nie. Aby zmierzyć efekt kursu walutowego, warto rozważyć kilka czynników:

Udział eksportu w przychodach Spółki – tym więcej, tym bardziej solidne koszty rubli w walucie – im wyższy udział, gorszy niż Spółka, gdy rubel osłabia obowiązki walutowe – co jest wyższe, zwłaszcza dochodowe firmy Silny rubel

z tych parametrów zależy od sposobu zmiany kursu walutowego na akcje, wskaźniki finansowe, a nawet na dywidendy spółek. Każda branża ma własne cechy.

Sektory eksportowe

Sektor naftowy i gazowy

Większość firm naftowych, w tym Lukoil, Rosnieft, Gazprom Neft, są eksporterem. Ich dochody zależą od pomiaru kosztów ropy w rublach, wskaźnik ten rośnie w dewaluacji rubla. Podobna sytuacja i kierunki gazu: Gazprom, Novatek. Papier Transneft jest również skorelowany z wskaźnikiem oleju w rublach, co oznacza, że ​​słaby rubel jest korzystny.

Specjalny przypadek – Udziały uprzywilejowane Surgutneftegaz. Faktem jest, że firma ma wiele zapasów pamięci podręcznej i depozytów w dolarach. Objętość dywidend zależy od przeszacowania tych funduszy niż słabszy rubel – tym lepiej. Zależniona zależność od słabego rubla jest mniej zauważalna niż inne firmy.

Górników

spółek górniczych i metalurgicznych najczęściej reagują pozytywnie Słabe rubel na tle wysokiej odsetek eksportu we wspólnym przychodach. Wśród nich: Alrosa, Nlmk, Severstal, Rusal, Raspadskaya, Polyus Gold, Polymetal, Norilskel.

Severstal w ciągu ostatnich 3 lat znacznie zwiększył udział przychodów eksportowych, dlatego słaby rubel staje się coraz bardziej opłacalny. Podobna sytuacja w MMK, ale firma pozostaje bardziej zorientowana na rynku krajowym niż inne strugory.

osłabienie rubla niejednoznaczne dla TMK, ponieważ firma ma duże obciążenie długu, w tym więcej 20% – w walucie. Śniłem, że sytuacja jest podobna – wysoka odsetek obowiązków walutowych. Warto zauważyć, że zależność jest zmniejszona, ponieważ dług netto spadł 1,8 razy od początku 2020 roku.

Nawozy

Fosagro, Acron i Uralkali mają największy udział przychodów z eksportu, co oznacza, że ​​jest korzystny dla słabego rubla. KuybyShevazot ma mniejszy udział eksportu, ale nadal jest znaczący. Warto zauważyć, że FOSAGRO ma wysoki odsetek kredytów walutowych – około 98%. W związku z tym dewaluacja rubla nie jest tak dobrze dotknięta promocjami, Jak ten sam akron.

Inne sektory

Przychody z eksportu Rusagro W ubiegłym roku wyniosły około 30% – oznacza to, że słaby rubel jest bardziej opłacalny dla firmy. Przychody Sowkomfloty są wyrażone w dolarach, lepszy jest słaby rubel.

Nie sektory eksportowe

Sektor finansowy

Akcje VTB Banki, Sberbank, BSPB i ICD praktycznie nie reagują na zmiany kursów wymiany walut, a zatem efekt można nazwać neutralnym. Innym punktem jest to, że są one uznawani eksporterzy i co jest opłacalne Jest korzystny dla banków. Dlatego możemy powiedzieć, że słaby rubel jest częściowo pozytywny dla sektora bankowego.

dewaluacji rubla może prowadzić do wzrostu kosztów tych firm, które koncentrowały się na rynku krajowym, ale zamówienia są wykonane z zagranicy. Oznacza to, że potencjalnie zamieniają się w bank w celu uzyskania dodatkowego finansowania w formie pożyczek na rozwój.

na temat zmian wymiany Moskwy Zmiany zmiany zmienia również wpływają tylko pośrednio. Jeśli występują zmienność i duże zakręty na rynku walutowym – rosną Dochód Komisji. Dewaluacja rubla prowadzi do wzrostu zakładu kluczowego – a to zwiększa przychody odsetkowe wymiany.

Energy

Inter Rao, Rosseti, FGC UES, Rushydro i inne są głównie koncentrują się na rynku krajowym. Upadek rubla jest dla nich neutralny, ponieważ ich przychody są rubel, a długi obce i wydatki są nieistotne.

wyjątek – PL +, ponieważ ma stawkę w Rusal i jest zainteresowany słabym rublem jako eksporterem. Wręcz przeciwnie, wzmocnienie rubla może wpływać na to negatywnie, jako wydatki, Zasadniczo rubel.

Builders

LSR Firmy budowlane, Szczyt, Standardowo-Standardowe i samolotowe na rynku krajowym w Rosji. Dla nich ważna jest silna krajowa stawka waluty. Wynika to z faktu, że przychody są rubel, a część materiałów jest importowana. Wzrost wartości dolara może negatywnie wpłynąć na rentowność biznesu.

Detaliści

M.Video Sieci handlowe, Świat dziecięcy, Wstążka, Magnes, Dobra, Retail X5, jak budowniczych, koncentrują się na rynku krajowym. Dużo ich towarów – Importowany, a zatem firmy są ważne i silne kurs wymiany rubla. Mniej Zobowiązania i wydatki walutowe – pozytywny moment z silnym rublem. Jeśli zmiany w kursie są niewielkie, efekt będzie minimalny.

Telekomunikacja

Rostelecom i MTS Akcje nie reagują głównie na zmianę kursu wymiany. Jednak nadal są preferowane przez silny rubel. Po pierwsze, dewaluacja rubla może prowadzić do wzrostu kosztów. Po drugie, niektóre sprzęt są kupowane za granicą.

.

Zostaw odpowiedź